Stosowanie poniższych praktyk sprzyja wewnętrznemu i zewnętrznemu spokojowi i harmonii.
- Cisza podczas odosobnienia jest bardzo ważna. Aby nie rozpraszać siebie i innych podczas praktyki, powstrzymujemy się od rozmawiania, czytania, pisania, i korzystania z wszelkich urządzeń elektronicznych. Jeśli musimy porozumieć się z kimś podczas praktyki pracy, możemy to zrobić gestem lub napisać kilka słów na kartce. Porozumiewanie się w innych sytuacjach, na przykład w formie różnych przyjaznych gestów czy milczących powitań, a nawet poprzez kontakt wzrokowy nie jest wskazane.
- Podczas odosobnienia unikamy kontaktów z innymi, skupiając się wyłącznie na swojej metodzie praktyki. Dlatego też powstrzymujemy się od porozumiewania ze światem zewnętrznym: nie przyjmujemy gości, nie rozmawiamy przez telefon ani nie sprawdzamy poczty elektronicznej. Wszystkie telefony komórkowe powinny być wyłączone.
- Ważny jest duch wspólnoty. Wspieramy się nawzajem poprzez uczestnictwo we wszystkich okresach formalnej praktyki. Jeśli musimy się zwolnić, powiadamiamy o tym właściwą osobę. Podczas całego odosobnienia uczestnicy nie powinni opuszczać terenu ośrodka, w którym odbywa się odosobnienie.
- Przydzielona nam praca jest formą medytacji, istotną dla naszej praktyki i wspierającą nas samych oraz innych. Jeśli potrzebujemy odpocząć, możemy to zrobić po zakończeniu medytacji pracy. Wyznaczone nam nieskomplikowane zadania wykonujemy z zaangażowaniem, w sposób odpowiedzialny i uważny.
- W celu zachowania ciszy i spokoju nie należy kąpać się z rana przed pobudką ani po godzinie 22:00. Podczas odosobnienia nie używamy budzików — do budzenia porannego wyznaczone są odpowiednie osoby.
- Wszyscy mamy swój udział w utrzymywaniu wokół siebie czystości i porządku. Gdy wstajemy z maty w sali czan, ręcznik i osobiste rzeczy układamy schludnie po lewej stronie. Dbamy też o porządek w sypialniach.
- Ważna jest punktualność. Nie należy spóźniać się na poszczególne elementy odosobnienia, bo przeszkadza to innym. Najlepiej jest, gdy bez zbędnego ociągania stosujemy się do sygnałów przypominających o powrocie do sali czan.
- Podczas chodzenia praktykujemy iluminację. Powinno się chodzić spokojnie, cicho, lekko, uważnie i nieśpiesznie.
- Należy ubierać się odpowiednio, to znaczy mieć na sobie luźny, wygodny ubiór o neutralnych barwach. Nie należy nosić jaskrawych ubrań, podkoszulek oraz bezrękawników, szortów, obcisłych spodni ani legginsów, aby nie rozpraszać siebie i innych. Nie używamy też kosmetyków, perfum ani dezodorantów.
Pamiętajmy o tym, że drobne naruszenia powyższych reguł skutkować będą upomnieniem, a łamiąc je w sposób poważny, narazimy się na konieczność opuszczenia odosobnienia.